Vesnice je svět / 30 let poté / Průmysl Bruntálu a jeho lidé

V rámci projektu Vesnice je svět. Proměny společenského klimatu na Bruntálsku

1978-2018 v kontextu fotografií Jindřicha Štreita vznikl v průběhu let 2019-2021 zcela nový fotografický cyklus, který ten původní, Vesnice je svět rozšířil podtitulem 30 let poté. Jeho autorem je opět Jindřich Štreit, který v regionu působí od roku 1968. Nejprve v učitelských profesích, po roce 1982, kdy byl stíhán Státní bezpečností, jako zaměstnance v zemědělské výrobě na Státním statku v Rýžovišti, kde setrval až do roku 1990.

V letech 1974-1989 zde vytvořil vzpomínaný fotografický soubor Vesnice je svět, který zmapoval každodenní životní peripetie místních obyvatel, stav krajiny, zemědělství a celkově jej lze hodnotit jako dobovou společenskou sondu ve formě rozsáhlé fotografické fresky. Původní soubor byl ukončen začátkem 90. let minulého století. Fotograf tehdy začal opouštět region, změnilo se i jeho společenské profesní postavení. Přišly jiné nabídky, jiné projekty, i zahraniční. Opustil pozici dispečera na statku, začal se věnovat pedagogické činnosti na pražské FAMU a na opavském Institutu tvůrčí fotografie, fotografoval na volné noze. S odstupem třiceti let se fotograf ke svému patrně nejrozsáhlejšímu souboru vrátil. Jako člen výzkumného týmu zmíněného projektu pořídil řadu snímků, které opět mapují porevoluční život a aktuální společenskou situaci v oblasti Bruntálska.

Štreit v průběhu tří let, a i přes pandemická omezení, vytvořil přes tisíc barevných snímků z míst, jako byly Albrechtice, Ruda, Lomnice, Rýžoviště, Řídeč, Sovinec, Jiříkov, Těchanov, Vajglov, Veveří a nakonec i Bruntál. Ve vesnických oblastech dokumentoval své oblíbené žánry, portréty, rodinná setkání, interiéry. Z těchto snímků byly po na závěr projektu sestaveny výstavy Portréty a 30 let poté.[1] Pořídil také řadu snímků ze současného zemědělství v kraji. Tyto fotografie se také staly výchozím materiálem pro prezentace, ve kterých srovnávám Štreitovy starší snímky s těmi aktuálními (viz obrazové přílohy Lidé; Krajina a zemědělství). V Bruntále se zcela nově zaměřil na dokumentaci zaměstnanců průmyslových provozů. Jak sám potvrdil: "Neznal jsem Bruntál právě v tomto odvětví továren a byl jsem fascinován tím, co jsem viděl." Při vzniku tohoto dílčího souboru intenzivně spolupracoval se zástupci místní samosprávy, především s tehdejším starostou Petrem Rysem (STAN). Ten byl také iniciátorem tématu, který Štreit nikdy předtím nedokumentoval. Jak sám podotkl: "Z jeho (Štreitových) slov vyplynulo, že světové firmy, které exportují do celého světa, jsou pro něj velmi zajímavé." Štreit s Rysem vytipovali šest firem, v každé vzniklo čtyři sta až pět set snímků. Samotné fotografování netrvalo nijak dlouho – necelé dva týdny. Aktivním podporovatelem projektu byl i Martin Henč (ANO), tehdy místostarosta, dnes starosta Bruntálu: "Jindra, když přišel do první firmy, tak byl tak obrovsky nadšený, že těch čtyři sta pět set fotek nebylo za čtvrt dne půl dne, ale on musel jít ještě na noční. On je opravdu velmi náročný člověk pracovně."

Nejen zástupci místní samosprávy, ale i představitelé bruntálských firem zhodnotili nově vzniklé fotografie pozitivně. Pokládají je za mimořádně významnou propagaci a emancipaci regionu a jeho vzmáhajícího se pracovního trhu. I fotograf svou práci na nových souborech pojal velmi angažovaně: "Jako umělci i člověku mi vadí, že je město Bruntál, obecně Bruntálsko, často znevažováno. Díky různým vtipům, které se na město a okolí dělají, dochází k dlouhodobému vylidňování krásného regionu, jež má co nabídnout. Na snímcích lze vidět život ve firmách, které jsou špičkou v různých oborech a bez jejichž produktů by se neobešel téměř nikdo v Česku a mnohdy i ve světě." Díky senátoru Ladislavu Václavcovi se soubor fotografií z Bruntálska přesunul i do prostor v Senátu ČR. Snímky z Bruntálska tak zaregistrovali nejen senátoři, ale také zástupci vlády, kterým může pomoci změnit pohled na Bruntálsko.[2] Václavec jako člen Podvýboru pro zemědělství, Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku může regionu citelně pomoci. Zároveň výstavou upozornil na existenci a aktivity obcí a měst Mikroregion Opavsko severozápad. Sdružení je výsledkem společného úsilí starostů měst a obcí v regionu. Ti společně apelují na různá ministerstva a usilují o získávání stejného množství dotací, jako je tomu v dalších regionech republiky.

V minulosti již několikrát Štreitovy fotografie upozornily na důležitá témata. Po rozsáhlé sondě z moravského venkova z let 1974 až 1989 zpracovával témata jako bezdomovectví, vězeňství, drogová závislost nebo onemocnění rakovinou či hospicová péče. Formou putovních výstav a obrazových publikací se pak podařilo aktivizovat laickou i odbornou veřejnost a iniciovat společenskou diskusi ke zmíněným tématům.

Štěpánka Bieleszová

[1] Výstavy se konaly v Městské knihovně a Městském divadle v Bruntále, 30.6.2022-30.9.2022.

[2] https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/fotograf-jindrich-streit-predstavil-bruntalsko-v-praze-v-senatu-20230131.html

Projekt Vesnice je svět
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky